Урок 6 клас
«Я знаю, для чого мені
треба все що я пізнаю,
і де та як я можу ці знання
застосувати»- основна теза
сучасного розуміння методу проектів.
ТЕМА: МАСШТАБ, ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ.
МЕТА: НАВЧАЛЬНА: створити
умови для учнів, щоб вони самостійно та охоче
отримували знання з теми «Масштаб» з різних джерел, розширювали та поглиблювали
ці знання, вчилися використовувати отримані знання для розв'язування вправ та
задач;
РОЗВИВАЛЬНА: стимулювати пізнавальний
інтерес, розвивати творче мислення;
ВИХОВНА: виробити в учнів відповідальне ставлення до праці,
створити атмосферу співтворчості вчителя та учнів.
ТИП УРОКУ: ПРОЕКТ.
ОБЛАДНАННЯ: план ІІ поверху школи в масштабі
1:50, план дитячої кімнати в масштабі 1:5, карта Донецької області з масштабом
1:380000.
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні у
нас з вами незвичайний урок. Тиждень тому перед вами була поставлена задача
самостійно з різних джерел отримати знання з теми «Масштаб», та застосувати їх
до розв'язування задач. Ви заздалегідь були поділені на три команди – команда
«Масштаб», команда «Дослідників» та команда «Практиків». Кожна команда отримала
завдання різного рівня складності і зараз ви повинні відзвітувати перед
однокласниками про їх виконання.
- Але перед
цим давайте згадаємо, що таке масштаб?
Наведіть
приклад числового масштабу.
Наведіть
приклад іменованого масштабу.
1км = … м? (1000м)
1м = …см? (100см)
Скільки
необхідно убрати нулів в числі, щоб получити з сантиметрів кілометри?
ІІІ. Захист проектів.
Ми команда «Масштаб». Перед нами була поставлена задача скласти план
дитячої кімнати в масштабі.
Настя: я вирішила поклеїти шпалери в кімнаті. Розміри кімнати
на плані 60смх80см. Значить в дійсності кімната має розміри 3мх4м. Висота
кімнати 2,5м. З одного рулону шпалер виходить чотири смуги. Одна стіна кімнати
4м, значить піде 8 смуг шпалер (ширина шпалер 50см), а це 2 рулони шпалер.
Таких стін дві, значить необхідно 4 рулони. Інша стіна кімнати 3м, значить піде
6 смуг.
6х2=12 смуг, а це 3 рулони шпалер.
Всього 3+4=7 рулонів.
Ціна одного рулону шпалер 80 гривень.
7х80=560 (грн.)
- Для класу я підготувала такі задачі:
1.Які розміри комоду насправді, якщо на плані його розміри 12смх16см,
масштаб1:5? (60смх80см)
2. Яка площа письмового стола, якщо на плані його розміри 10смх20см,
масштаб 1:5? (50смх100см=5000см²=0,5м²)
Поліна: а я хочу в кімнаті постелити лінолеум.
S = а х b,
S = 3мх4м=12м²
Ціна 1м² лінолеуму 120 гривень, значить 12х120=1440грн.
- Для класу я підготувала такі задачі:
1. Яка ширина вікна, якщо на плані воно зображено відрізком 24см, масштаб
1:5? (1м20см)
2. Яким відрізком зображена довжина ліжка на плані з масштабом 1:5, якщо
насправді його довжина 2м? (40см)
ВИСНОВКИ: ми навчилися будувати план дитячої кімнати в масштабі
1:5, застосовувати іменований та числовий масштаби.
Ми команда «Дослідники. Ми можемо провести будь-які досліди, але цього разу
ми досліджували географічну карту Донецької області і зрозуміли, що знаючи
масштаб та вміючи користуватися географічною картою, можна дізнатися багато
цікавого. Наприклад, яка відстань між селами у нашому районі, можна вирахувати
скільки потрібно бензину, щоб поїхати на змагання у м. Слов`янськ і на якому
автомобілі це зробити вигідніше. Саме цим і займалась наша команда.
Володимир: я вирішив дізнатися скільки коштує доїхати на машині до м.
Слов`янськ. Для цього я виміряв шлях, по якому буду їхати 15+3=18 см. Масштаб
карти 1:380000, значить шлях дорівнює 18х3,8км=70 км. Витрата пального на
автомобілі «Жигулі» 9 літрів на 100км. Значить на 1 км: 9л:100км=0,09л/км.
70 км х 0,09 л/км=6,3 л. В два кінці 6,3л х 2 = 12,6 л. Бензин А-92 коштує 19
грн.
12,6л х 19 грн/л =239,4 грн
Білет до м.Слов`янськ коштує 60 грн. В два кінці 120 грн.
Якщо їхати одному чи удвох, вигідніше автобусом. Якщо трьом чи більше, то
вигідніше їхати на автомобілі.
- Для класу я підготував такі задачі:
1. Яким з масштабів
А) 1:10;
Б) 1:400000;
В) 1:80000000 краще зобразити 1) географічну карту;
2) план будинку;
3) глобус?
2. Яка відстань від Олександрівки до Донецька, якщо на карті ця відстань
15,5см і масштаб карти 1см:3,8км? (58,9км)
Настя: а у мого тата автомобіль «Калина». У неї витрати пального
7 літрів на 100км. Значить на 1км: 7л:100км=0,07л/км.
70км х 0,07л/км=4,9л. Приблизно 5 літрів. В обидва кінці
5л х 2=10л. Бензин А-95 коштує 21грн.
10л х21грн/л = 210 грн
На автомобілі мого тата їздити вигідніше.
- Мені стало цікаво яка відстань між селами нашого району. Це село Новоолександрівка
та Зелене. Відстань між ними на карті 1,3см. Масштаб карти 1:380000 або
1см:3,8км. Щоб знайти відстань на місцевості, треба 3,8х1,3=4,94км. Приблизно 5км.
- Для класу я підготувала такі задачі:
1. Який масштаб потрібно використати, щоб квадратну ділянку саду площею 1га
зобразити у вашому зошиті? ( 1га=100мх100м; 100м=10000см; можна взяти 1:1000,
тобто 10смх10см; або 1:2000, тобто 5смх5см)
2. Яка відстань між Олександрівкою Новодонецьким, якщо відстань на карті 5,
5см, масштаб карти 1:380000? (20,9км).
ВИСНОВКИ: ми навчилися працювати з географічною картою, знаходити
відстані між населеними пунктами, працювати з лінійним та числовим масштабами.
Ми команда «Практики». Ми поставили
собі за мету створити проект ІІ поверху нашої школи в масштабі.
Іван: ми виміряли довжину та ширину ІІ поверху та вибрали
оптимальний масштаб 1:50. Склали загальний план ІІ поверху, врахувавши всі
класи, коридор, кабінети директора та завгоспа, учительську. Я навчаюсь в 6-му
класі, тому мене цікавить ремонт у ньому. Я вирішив порахувати, скільки
водоемульсійної фарби потрібно, щоб
пофарбувати стіни в класі.
Для цього я виміряв висоту класу - 4м, довжину та ширину класу - 9м і 6м, знайшов периметр: Р=2(а+b);
Р=2( 9м+6м)= 30м.
Знаходимо площу поверхні стін: S=Р·h, S=30мх4м=120м².
Але у нас в класі є три вікна та двері. Вікна мають розміри 1,5мх2м , а
двері1мх2м. Площа вікна S=1,5мх2м=3м², їх три, значить 3м²х3=9м², а площа
дверей S=1мх2м=2м².
Знаходимо площу, яку необхідно зафарбувати:
S=120м²-9м²-2м²=109м².
На 1м² витрачають 0,3кг фарби, значить на всю поверхню потрібно
109м²х0,3кг/м²=32,7кг.
Фарба продається в 10-кілограмових та 3-кілограмових ємкостях відповідно по
250грн та 85грн. Нам потрібно 3 10-ти та 1 3-кілограмову ємність фарби.
Рахуємо,
3х250+85=835грн.
- Для класу я підготував такі задачі:
1. Перетвори іменований масштаб в числовий:
А) в 1см міститься 20км;
Б) в 1см міститься 200м.
2. У скільки разів зменшено відстані з масштабом 1:600?
Нікіта: я поставив собі за мету порахувати скільки коштує
побілити стелю нашого класу. Для цього я знайшов площу стелі: S=9мх6м=54м². На
1м² йде 0.1кг крейди, значить на всю стелю потрібно 0.1кг/м²х54м²=5,4кг.
Вартість 1кг крейди 5грн, обчислюємо:
5х6=30грн.
- Для класу я підготував такі задачі:
1. Знайти масштаб карти, якщо відстань 4см на ній відповідає на місцевості
20км. (20км=20000м=2000000см;
2000000:4=500000;
1:500000 або
1см:0,5км)
2. Відстань між містами А і В на карті зображена відрізком у 1000 разів меншим,
ніж на місцевості. Який масштаб карти? (1:1000).
ВИСНОВКИ: навчилися складати план будівлі у масштабі, знаходити
відстань на місцевості за заданим масштабом та знаходити масштаб за відстанню
на місцевості.
ІV Підсумок
1. Оцінювання проектів.
2. Рефлексія
1) Що
показує масштаб?
2) Які
існують види масштабів?
3) Як
визначити масштаб карти?
4) Для
чого потрібні знання цієї теми?
5) Чого
ви навчилися і як?
6) Що
можна було б зробити інакше?
7) Яких
умінь і навичок ви набули?
8) Які
переваги групової співпраці?
9) Які
недоліки роботи в групах?
10) Що
вдалося найкраще?
V Домашнє завдання.
Повторити
теоретичний матеріал з теми «Масштаб», виконати різнорівневі вправи з
підручника.
Немає коментарів:
Дописати коментар